Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to kosmkowate, mnogie wyrośla nabłonkowe, występujące na narządach płuciowych, w otoczeniu odbytu, niekiedy sięgające w głąb kanału odbytu a nawet na błonę śluzową odbytnicy, powyżej kresy grzebieniastej. Kłykciny mogą być pojeduńcze, lub tworzyć mniejsze lub większe skupienia, przyjmując niekiedy postać dużego, kalafiorowatego guza, całkowicie przesłaniającego odbyt. Kłykciny powstają na skutek wniknięcia poprzez kontakty płciowe wirusa brodawczaka ludzkiego (human papillama wirus - HPV)
Pojawiają się po upływie 2-3 miesięcy od odbycia stosunku z osobą zakażoną.
Kłykciny kończyste wywołane są przez wirusy HPV typu 6,11,16. Nie należą do typów wysokiego ryzyka i nie sa odpowiedzialne za rozwój raka szyjki macicy. Zmiany te charakteryzują się bardzo szybkim rozwojem, który może się jeszcze zintensyfikować w okresie ciąży. Kłykciny są praktycznie niebolesne, a ich powierzchnia sączy wydzielinę, która drażni skórę i wydziela przykry zapach oraz powoduje świąd w okolicy odbytu. Leczeniem kłykcin zajmują się zarówno chirurdzy jak i dermatolodzy.
Leczenie chirurgiczne prowadzone w naszej klinice, polega na starannym usunięciu wszystkich kłykcin. Warunkiem powodzenia zabiegu jest dobry wgląd do kanału odbytu, gdyz pozostawienie kłykcin prowadzi do nawrotu. Zabieg operacyjny wykonujemy w znieczuleniu przewodowym a w usuwaniu kłykcin, w zależności od wskazań stosujemy:
wycięcie kłykcin nożyczkami