Świąd odbytu
Świąd odbytu – nazwa choroby określa jej podstawowy objaw, który dotyczy około 5% populacji. Świąd odbytu nasila się szczególnie w porze nocnej i pod wpływem ciepła i istotny sposób upośledza jakość życia.
Klinicznie możemy wyróżnić:
- świąd objawowy, którego najczęstsze przyczyny to:
- choroby odbytu ( szczelina odbytu, choroba hemoroidalna, przetoka około odbytnicza),
- zakażenie bakteryjne, grzybica i wirusowe zakażenie pasożytnicze,
- nadwrażliwość na środki higieny intymnej
- świąd samoistny – kiedy nie udaje się ustalić przyczyny. Uważa się jednak, że zawsze istnieje „ jakaś przyczyna”, która może być rozpoznana przez:
- niewłaściwe zabiegi higieniczne lub ich brak,
- nadmierna wilgotność okolicy odbytu,
- czynnik dietetyczny a w szczególności nadmierne spożywanie: kawy, piwa, czekolady, napoi alkoholowych, sera, mleka, owoców cytrusowych, coca- coli, pomidorów.
Rozpoznanie choroby opieramy na dokładnym badaniu podmiotowym, ukierunkowując zbieramy wywiad co do przebytych chorób ( cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby), zażywanych leków, nawyków i nałogów, przebytych zabiegów w okolicy odbytu, preferencji seksualnych.
Pełne badanie przedmiotowe obejmuje, poza badaniem ogólnym:
- badanie per rectum,
- badanie endoskopowe – videorektoskopia.
Leczenie świądu odbytu, ma na celu:
- eliminację alergenów dietetycznych
- eliminację alergenów zawartych w środkach chemicznych zawartych w środkach do higieny osobistej i intymnej, materiałów syntetycznych stosowanych do produkcji bielizny
leczenie przyczynowe chorób proktologicznych, metabolicznych
leczenie farmakologiczne miejscowo likwidujące przewodzenie bodźców z okolicy około odbytniczej powodujące tak uporczywe dolegliwości