Zespół pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy jest częstą przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej, który doprowadza do zastoju krwi, nadciśnienia żylnego i wtórnego obrzęku w kończynie dolnej. Przewlekła niewydolność żylna może być wywołana niedrożnością głównych pni żył głębokich, niewydolnością zastawek żylnych z refluksem krwi, wtórnymi żylakami żył powierzchownych, niewydolnością żył przeszywających oraz zmianami w mikrokrążeniu.

Objawy zespołu pozakrzepowego:

  1. podmiotowe – w postaciach łagodnych mogą ograniczać się jedynie do uczucia zwiększenia ciężkości lub „niepokoju” w nogach, rozpierania w łydkach i stopach, nasilającego się wieczorem lub po długim staniu czy siedzeniu. Mogą występować dolegliwości w postaci nawracającego bólu umiejscowionego wzdłuż pnia żyły odpiszczelowej czy odstrzałkowej. W przypadku zaawansowanej choroby najczęstszym objawem podmiotowym jest ból stopy lub goleni, który jest niezależny od wysiłku. Dokuczliwe bywają także silne nocne kurcze łydek i ud,
  1. przedmiotowe

Leczenie zespołu pozakrzepowego powinno być kompleksowe i powinno obejmować leczenie miejscowe, uciskowe (kompresyjne) oraz uzupełniające (farmakologiczne).

Leczenie miejscowe obejmuje:

  1. zespół pozakrzepowy
  1. owrzodzenia

Leczenie farmakologiczne uzupełniające obejmuje:

Dopełnieniem leczenia jest przekazanie chorym informacji o przyczynach choroby i jej zapobiegania poprzez zmianę stylu życia, niekiedy zawodu, leczenie otyłości czy chorób współistniejących jak cukrzyca, miażdżyca, przewlekłe stany zapalne.