The bipolar radio frequency induced thermotherapy (RFITT) , zwana również metodą Celon, to najbardziej zaawansowana technologicznie, małoinwazyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych oraz hemoroidów.

Charakterystyka
Istota zabiegu polega na precyzyjnym podgrzaniu tkanki do temperatury 60-80 stopni Celsjusza, wysyłanymi falami radiowymi o odpowiedniej częstotliwości, poprzez wprowadzony aplikator bipolarny. Część robocza aplikatora ma długość około 2 cm, a przepływ prądu i wydzielanie ciepła następuje na odcinku pomiędzy odizolowanymi od siebie częściami elektrody bipolarnej. Impedencja tkanki pomiędzy biegunami elektrody jest w sposób ciągły monitorowana, a zmiana oporności (wskazująca stopień koagulacji tkanki) wskazywana sygnałem akustycznym, pozwalając operatorowi na kontrolę słuchową podczas zabiegu.

System umożliwia odpowiednią i skuteczną dystrybucję energii oraz pozwala na regulowanie prędkości wycofywania cewnika, w zależności od ilości energii potrzebnej do utrzymania stałej temperatury, która na bieżąco kontrolowana jest przez układ mikroprocesora, co całkowicie eliminuje możliwość oparzenia otaczających, sąsiednich tkanek.

 

Metroda CELON w leczeniu hemoroidów

Metoda Celon daje bardzo dobre efekty w leczeniu guzków krwawniczych (hemoroidów), szczególnie w II, III a nawet IV stopniu zaawansowania tej choroby. W wyniku zmniejszenia ukrwienia hemoroidów dochodzi do cofnięcia się i uniesienia guzków wewnętrznych do części chirurgicznej kanału odbytu (ich miejsca fizjologicznego) oraz cofniecia się guzków zawnętrznych do części anatomicznej kanału odbytu.

Zabieg przeprowadzany jest w ramach chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu nadoponowym wykonywanym przez anestezjologa. Pobyt w klinice trwa nie dłużej niż jedną dobę. Po zabiegu, pacjent praktycznie nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych (ocena bólu w skali od 0 do 10 na poziomie 0-1, w rzadkich przypadkach 2-3). Powrót do pełnej sprawności i wykonywania wszystkich codziennych czynności po 2-3 dniach.

 

Metoda CELON w leczeniu żylaków kończyn dolnych

- zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych
- wysoka skuteczność terapii (93-95%)
- brak blizn oraz krwiaków pooperacyjnych
- brak konieczności hospitalizacji
- minimalne ryzyko powikłań
- niewielkie przebarwienia pooperacyjne
- możliwość operacji żył leżących blisko pod powierzchnią skóry
- bezbolesność zabiegu